O AMC Kravaře

Auto Moto Club Kravaře – Auto Motorrad Verein Deutsch Krawarn byl založen roku 1994 jako motorkářský klub pod názvem Moto Club Night Shadows Kravaře. Motoklub nejprve spadal pod Autoklub ČR a na jaře 1995 se stal občanským sdružením. V letech 1996–1998 pořádal klub výstavy motocyklů na Kravařském zámku, pojmenované Léto na dvou kolech a různé motorkářské vyjížďky. Je potěšující, že nemálo ze zakládajících členů je v Auto Moto Clubu Kravaře i dnes stále aktivních.

Na konci 90. let začal v klubu sílit zájem o historické motocykly a vozidla. Klub proto změnil svůj název na Moto Club Kravaře, který pak roku 2008 upravil na Auto Moto Club Kravaře. Německé znění názvu bylo doplněno v roce 2013. V současné době klub spolčuje jak motorkáře, tak i milovníky historických vozidel. Základním rozlišujícím znakem je černá barva pro autoklubové a červená pro motoklubové členy a příznivce.

Od roku 2003 pořádá klub každoročně jedno z nejvýznamnějších veteránských setkání v Moravskoslezském kraji, Prajzskou Rallye. Prajzská Rallye se koná obvykle první červnovou sobotu a účastní se jí i přes 200 jezdců a posádek. V letech 2004–2007 pořádal klub veteránský piknik pro majitele historických motocyklů s názvem Moto šus a mezi roky 2007–2011 Slezský pohár.

V letech 2017–2019 pořádal klub veteránský sraz v parku kravařského zámku pod názvem Oldtimer Parade. Tento název se stal součástí Spanilé vyjížďky, kterou klub pořádá od roku 2020 ke slavnostnímu zakončení veteránské i motocyklistické sezóny. Akce se koná zpravidla v druhé polovině září. Prajzská Rallye a Spanilá vyjížďka se dnes těší mimořádné oblibě a účasti nadšenců z širokého okolí i zahraničí. V odkazu na svou motorkářskou historii slaví členové Výročí klubu. V roce 2024 klub poprvé spojil výroční schůzi se svěcením klubovny a žehnáním strojům před zahájením sezóny.

Sídlo klubu a jeho zázemí je od roku 2009 situováno v historické budově bývalé hasičské zbrojnice v bezprostřední blízkosti kostela svatého Bartoloměje. Dříve klub sídlil v klubovně v Olšinkách. Členové klubu kompletně zrekonstruovali své současné sídlo mezi lety 2009–2019. Klubovna je snadno rozeznatelná díky klubovému znaku, hrdě nesoucímu pruskou orlici, připomínající svébytnou historii zdejšího kraje.

Kromě sdružování motocyklistů a milovníků historických vozidel, reprezentace a řady dalších činností podporuje klub veteránskou veřejnost prostřednictvím odborné atestační komise, která patří k nejaktivnějším a odborně nejzdatnějším v celorepublikovém měřítku. Atestační komise funguje od roku 2004.

Auto Moto Club Kravaře v současné době sdružuje zhruba 100 aktivních členů a příznivců.

Předsedové AMC Kravaře

Karel KotzianRadek GelnarLukáš Rinka